Marihuana vs alkohol alebo prečo sme národ pijanov.

Autor: Tomáš Práznovský | 26.12.2006 o 1:19 | Karma článku: 12,53 | Prečítané:  20692x

Alkohol sa dá vyrobiť z nespočetného množstva plodín rastúcich na každom kúsku Zemegule. V krajinách blízkeho a stredného východu je ignorovaný v prospech opiátov a hašiša.

Marihuana sa dá získať len z jedinej plodiny, tá sa však zo svojho rodiska pod Himalájami za tisícročia rozšírila do všetkých kútov sveta.

Odhliadnuc od psychedelických účinkov, existuje veľmi málo rastlín, ktoré by mali porovnateľné množstvo rôznych možných využití v priemysle. Jedno z nich našla v textilnom. Výrobky vyrobené z jej vlákien mali omnoho vačšiu pevnosť a trvácnosť ako bavlnené a preto začiatkom devätnásteho storočia vznikol prvý vážny dôvod na jej vykynoženie. Predstavovala nebezpečenstvo pre prudko sa rozvíjajúcu americkú ekonomiku.

Alkohol je sedatívum a má na každého jedinca očakávaný a predpovedateľný účinok, hovoríme teda, že je jednoduchou drogou, určenou pre každého. Spomalí duševné procesy. Človek sa stáva spokojne otupeným, kedže však stratil spoločenské zábrany, môže dôjsť i k inak nezvyčajnej búrlivej aktivite. Pri vyšších dávkach človek prestáva byť schopný držať rovnováhu, zrozumiteľne rozprávať, žalúdok odmieta pracovať s toxickým materiálom, zvracia a upadá do spánku, kómy alebo zomiera na zlyhanie primárnych životných funkcíí. V závislosti od množstva skonzumovanej drogy organizmus potrebuje dlhé hodiny či až dni na úplne zbavenie sa nepríjemných doznievajúcich účinkov. Pomer smrteľnej dávky voči účinnej je štyri až desať.

Marihuanu nemožno jednoznačne zaradiť do kategórií, povedzme však, že je ľahký halucinogén, niekedy ľahký stimulant, inokedy ľahké narkotikum. Nie je jednoduchou drogou. Človek, ktorý nemá vyrovnané účty sám so sebou, môže a veľmi pravdepodobne aj zažije nepríjemné pocity strachu výčitiek či dokonca paniky a hrôzy. Zmeny myslenia a vnímania sú kvalitatívne absolútne na inej úrovni ako u alkoholu a ešte menej slovami opisateľné. Myšlienkové pochody sú niekoľkonásobne rýchlejšie, inak povedané, čas plynie pomalšie. Vnemy prijímané zmyslovými receptormi sú omnoho intenzívnejšie precítené. Človek stráca schopnosť sústrediť sa na jednu vec, čo zaraduje marihuanu medzi vačšinu ostatných drog zabraňujúcim efektívne a bezpečne vykonávať niektoré činnosťi, napr. riadiť motorové vozidlo. Smrť predávkovaním nie je známa. Na základe testov s laboratórnymi myšami bol koeficient smrteľnej dávky stanovený na 20 000. Ani po extrémnej intoxikácii nie sú na druhý deň prítomné najmenšie bolesti brušnej dutiny či hlavy.

Po 600 litroch čistého alkoholu sú u jedinca jasne badateľné príznaky demencie, po 900 litroch okom viditeľné zmeny v štruktúre mozgu. V prepočte sú to napr. štyri pivá dvanástky denne po dobu necelých dvadsať rokov. Naviac vzniká veľmi silná fyzická závislosť. Na jej zrušenie treba podobne ako pri heroínovej závislosti veľmi dlhú dobu detoxikácie, avšak so známym smutným výsledkom, že nikto sa nestane bývalým alkoholikom, iba alkoholikom ktorý práve nepije.

Marihuana nevytvára fyzickú závislosť. Vlastne sa dá povedať, že tú zo všetkých známych drog vytvára iba alkohol, nikotín a heroín. Smutným paradoxom je, že dve z nich sú jedinými legálnymi drogami v západnom svete. Užívanie marihuany nespôsobuje stratu či zmenšenie intelektuálnych schopností jedinca. Napriek dlhodobej snahe západného sveta hľadať na marihuane niečo škaredé, medicína napokon nepotvrdila žiadne tvrdeníe, že by užívanie marihuany malo škodlívý dopad na činnosť mozgu.

Rakovina pľúc nie je spôsobená marihuanou ako takou, lež procesom fajčenia. Nikotínové náplaste a žuvačky sú viac menej ignorované, avšak jedlá z marihuany sú medzi jej užívateľmí vysoko obľúbené a teda tento jediný a najvačší argument zdraviuškodlivosti marihuany nie je celkom korektný.

Často sú spomínané i depresie a amotivačný syndrom. Depresia je problémom človeka ako takého a nie marihuany.

Amotivačný syndrom. Odborníci tým označujú niečo v tom zmysle že človek ktorý užíva marihuanu postupne stráca chuť a vôľu a schopnosť plánovať svoju budúcnosť a podľa týchto plánov metodicky ďalej postupovať. Podľa môjho názoru je to zovšeobecnené a skreslené poňatie situácie. Treba sa zamyslieť nad tým, čo je v tomto živote naozaj dôležité. Niekto chce dokončiť školu a stať sa úspešným biznismenom, inému stačí takpovediac tešiť sa z každého nového dňa, ktorý príde.

Drogy nie sú potrebné k životu človeka. Duchovne založeného človeka samozrejme. O čo v tomto živote ide materialistovi ani najmenej netuším, takže ani nemám poňatie či mu ich k niečomu treba alebo nie.

Avšak musíme sa zmieriť s tým, že ľudská spoločnosť nie je v stave, že by nemala chuť drogy do seba každodenne pchať. Či už prežúvať koku v andách alebo fajčiť opium a hašiš u arabov a turkov, alebo variť marihuanové maslo v indii či jesť kadejaké divé rastliny všade kde ich nájdu a poznajú. Alebo liať do seba alkohol a fajčiť tabak v západnom svete.

Náš kút sveta je výnimočný jednou vecou. Mieru vlastnej vyspelosti určujeme dolármi hdp na obyvateľa. To je to o čo tu v živote kráča. A keďže iné nemáme čo na práci a vďaka našej úchylke máme dolárov na rozdávanie, drogujeme všetko čo sa dá zohnať a za doláre sa dá zohnať všetko. V žiadnej inej kultúre nemajú problémy s drogami, a ani najmenšiu chuť strácať čas nejakým trapným bojom proti nim. Iba my máme všetko čo chceme a potom si s tým nevieme dať rady.

Existuje niekoľko možných riešení.

Zakázať všetky. Ako som už povedal, drogy nie sú potrebné v živote človeka, z toho vyplýva, že i celá spoločnosť by mohla bez nich fungovať. Áno. Ale určite nie naša a teraz. Vlastne v novodobej histórii ľudstva sa taká kultúra ešte nenašla, čo by to dokázala. Viacerí sa možno pokúšali, ale bohužial. Jeden vtipný prípad sa odohral celkom nedávno, prohibícia alkoholu v amerike v prvej polovici minulého storočia. Naivný pokus, avšak v princípe nie neuskutočniteľný. Myslím, že absolútne totalitné zriadenie typu Orwelovej 84 má páky na to, aby dokázalo zmiesť drogy z povrchu zemského. V iných podmienkach je to nemožné. Nehovoriac o tom, že i keby režim mohol, načo by to robil, je lepšie nechať ľudom nejakú jednoduchú drogu, ožratý dementný alkoholik čumiaci v krčme do steny predstavuje pre systém nulové nebezpečenstvo no spoľahlivú pracovnú silu. Ako osol.

Zakázať vačšinu a niektorú/é nechať. To sa deje u nás. Náš kút sveta nikdy nemal svoju špecifickú drogu, jediné čo sme mali bol univerzálny alkohol a tabak po Krištofovi Kolumbovi. Takže voľba tých správnych bola jednoznačná, nebudeme si predsa ničiť telá cudzím svinstvom, keď už sme si na to svoje za tisícročía zvykli.

Keďže v našom živote ide v prvomrade o ťažké doláre, uplatnil sa i druhý faktor, a síce keď už im tie drogy povolíme, aspoň ich veselo zdaníme. A za zozbierané peniažky môžme robiť protidrogovú propagandu, ale sme s nimi vybabrali že ? Aj tak sú to len hlúpe ovce a ani si to neuvedomia.

Samozrejme aj ovca túži po lepšom živote, prečo neskúsiť oklamať štát a drogovat bez dane ? Vyrábať tabak po domácky je hlúposť. Na výrobu alkoholu treba nejakú tú záhradku, vinohrad, a nejaký ten destilačný prístroj či iné zariadenia. Čoraz menej ľudí má na to čas, chuť či nervy. Takže i u takých starých bášt alkoholizmu ako je Slovensko, pomaly a isto radšej ľudia kúpia vínko  v obchodnej sieti a doláre sa do pokladnice len tak kotúľajú.

Na dopestovanie marihuany, narozdiel od veľkoobjemového alkoholu stačí celkom malý kúsok zeme a žiadne zariadenie. Ťažko kontrolované a doláre žiadne. Avšak propaganda proti marihuane, to je pekne sa rozvíjajúce odvetvie a zamestnáme kopec ľudí, naslovovzatých odborníkov.

Koľko ľudí je do tohto hlúpeho boja zapojených to vedia len na ministerstve. Ale to, že množstvo drog, ktoré sa podarí zhabať predstavuje absolútne smiešne a zanedbateľné percento celkového skonzumovaného množstva, to vedia aj malé deti. A už aj im sú ľudia v uniformách na smiech. Keď ide do tuhého, ukáže sa že priemerný policajt absolútne pri nástupe do služby nerátal s tým, že by mohlo ísť niekedy do tuhého a pri konfrontácii s odhodlaným kriminálnikom tragicky zlyháva. 

Heroinistov je zlomok percenta, alkoholikov zástupy. Čo je vačším problémom ? Oba sú akútne a treba ich riešiť.

Avšak určite nie doterajším spôsobom. Že policajt alebo hlásateľka v správach povie že áno deti, drogy sú zlé. Prečo ? Lebo sú zlé. A potom vidí, ako sa prezident stretol s druhým prezidentom a pripíjajú si navzájom vodkou a whisky. A potom sa začnú športové správy a dieťa vidí že všetky ligy a mužstvá sú oficiálne sponzorované tými, čo predávajú drogu. Ich rodičia pijú alkohol pri každej možnej príležitosti. A fajčia krabičku denne.

Tie deti majú viac rozumu než si táto spoločnosť myslí.....

 

 

 

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?